Hokej na trawie – dobra alternatywa na lato

hokej na trawie

Szukając nowych sposobów spędzania wolnego czasu coraz częściej decydujemy się na aktywności sportowe. Dzięki temu spędzamy często czas w gronie najbliższych i rodziny, a także dbamy o swoją sylwetkę i kondycję. Świetną alternatywą dla fanów zimowych sportów jest hokej na trawie. Dzięki temu nawet w promieniach słonecznych możemy grać w tę grę!

Co warto wiedzieć o hokeju na trawie?

Hokej na trawie to gra zespołowa rozgrywana nie na hali ani na lodzie, a właśnie na trawie. Liczne odmiany hokeja sprawiają, że jest to gra ciesząca się coraz większą popularnością i rzeszą fanów. Ten rodzaj gry łudząco przypominająca wersję na lodzie, z tą różnicą że tutaj krążek jest zastąpiony piłką, a strój zawodników jest ograniczony do ochraniaczy na strategiczne partie ciała. Zasady są proste, zawodnicy mają za zadanie wbić piłkę za pomocą drewnianych kijów piłkę do bramki przeciwnika zdobywając tym samym punkt. Jedną z najważniejszych zasad jest to, że dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała jest zabroniony i przeciwnicy otrzymują karny strzał rożny. Wyjątek stanowi bramkarz, który może bronić przy pomocy całej sylwetki. Gra uczy współpracy ze swoim zespołem i szybkiego podejmowania decyzji, ponieważ wszystko przebiega bardzo szybko i nie ma czasu na zastanawianie się nad następnym ruchem. Dużym plusem tej rozgrywki jest brak potrzeby posiadania wielu umiejętności i profesjonalnego sprzętu. Możemy zacząć z najbardziej podstawowym zestawem. Z tego powodu hokej na trawie jest coraz bardziej popularny zarówno w amatorskim jak i profesjonalnym stopniu. Od 1908 roku możemy kibicować zawodnikom na olimpiadzie, a na szkolnych boiskach dzieci coraz częściej spędzają czas na tej zabawie. Dzięki tej sportowej alternatywie nie musimy rezygnować z ulubionych zimowych szaleństw. Wręcz przeciwnie – latem możemy rozwijać umiejętności świetnie się bawiąc.

Jaki sprzęt warto mieć?

Aby zacząć grę w hokeja należy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, dzięki którym gra będzie przebiegać sprawnie i bezpiecznie. Minimalizując ryzyko kontuzji warto wyposażyć się w odpowiedni strój sportowy zwracając uwagę na obuwie zapewniające wysoką przyczepność. Idealnym rozwiązaniem są buty z podeszwą z trójkątnymi korkami. Niezbędne są również ochraniacze. Gra jest niesamowicie dynamiczna, a z napływem adrenaliny nie zważamy na ból. Stosując jednak ochronę dla naszych nóg zapobiegniemy późniejszym kontuzjom. Oczywistym produktem do rozpoczęcia gry są kije. Ich jakość wpływa na przebieg gry, dlatego warto sprawdzić dokładnie ich materiał. Zalecamy włókno szklane i węglowe, ponieważ ich trwałość pozwala na używanie ich przez długi okres czasu. Piłki do gry są najczęściej wykonywane z plastiku, co jest dobrym rozwiązaniem przy grze z dziećmi, które często chcemy szczególnie otoczyć opieką. Nawet przy mocnym uderzeniu piłka nie wyrządzi większej krzywdy jakie zrobiłaby piłka ze skóry.

Jak zacząć przygodę z hokejem na trawie?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z hokejem na trawie i nie wiesz od czego zacząć to idealnie trafiłeś! I chociaż rynek sportowy jest bogaty w akcesoria do gry w hokeja na trawie często gubimy się w licznych kategoriach. Na początek warto zaopatrzyć się w kijki. Ich cena różni się w zależności od wykonanego materiału, ale osoby początkujące bez trudu odnajdą coś w swoim budżecie. Zalecamy poszukiwać tych wykonanych z materiałów kompozytowych co pozwoli dłużej cieszyć się grą. Kolejnym elementem jest piłka z PVC, której uderzenia się są aż tak bolesne. Nie wolno zapominać o bezpieczeństwie nawet na poziomie amatorskim, ponieważ wczesne kontuzje mogą zniechęcić nas do dalszej gry. Do gry niezbędne są ochraniacze goleni, a także buty korki o wysokiej przyczepności, dzięki czemu będziemy mogli być na boisku szybcy i unikniemy upadków. Aby gra miała sens potrzebujemy dwóch bramek, do której będziemy strzelać gole. Po zebraniu dwóch drużyn po 11 zawodników każda jesteśmy gotowi zacząć grę!

Jaki sprzęt z Decathlonu wybrać?

Z czasem, gdy gra zaczyna nas coraz bardziej wciągać zaczynamy interesować się profesjonalnym sprzętem i lepszymi wersjami, a posiadane przez nas akcesoria nie są wystarczające. Rozgrywki zawodowe są szczególnym przypadkiem, gdzie przepisy są określane przez Międzynarodową Federację Hokeja na Trawie i ustala normy dotyczące ubioru, kijek i bramek. Zaopatrzenie się w dodatkowe akcesoria pozwala też na rozwój i osiąganie lepszych wyników, dlatego przy większym zaangażowaniu w grę warto poszukać czegoś co sprawi, że gra będzie sprawiała jeszcze więcej frajdy. Przykładowym produktem jest owijka do kija hokejowe. Pozwala przedłużyć żywotność kija, a także zwiększyć naszą kontrolę nad piłką. Zwiększa przyczepność i wygodę gry. Kolejny produkt, który jest skierowany do wszystkich graczy to rękawica. Dzięki niej chronimy nasze paliczki, a w zależności od rodzaju rękawic mogą one zwiększać naszą przyczepność. Czasami gra charakteryzuje się szybkimi podaniami i dynamiczną akcją, a nawet i niekontrolowanym wypadnięciem kijów z rąk. Z tego powodu ochrona naszych zębów powinna leżeć w naszym priorytecie. Ochraniacz na zęby ochroni je i dziąsła.

Gra w hokeja jako gra zespołowa to dobry pomysł na integrację grupy i zacieśnienie więzów wśród drużyny. Dzięki grze zachowamy wspaniałą kondycję, a także poprawimy swój nastrój. Posiadając niezbędny sprzęt możemy przystąpić do aktywnego spędzania czasu niezależnie od Twojego wieku! Nie musimy już dłużej czekać na otwarcie lodowisk, a możemy zacząć cieszyć się grą na świeżym powietrzu. Jest to wyjątkowa dyscyplina, dlatego spróbuj już dziś swoich sił w hokeju na trawie!