Gazetki promocyjne: jak robić zakupy na święta?

zakupy swiateczne

W Polsce święta obchodzone są bardzo hucznie, dlatego już kilkanaście dni przed planowanymi uroczystościami w sklepach pojawiają się kolejki. Zakupy na święta często budzą w nas stres. Z jednej strony chcielibyśmy kupić wszystko czego potrzebujemy, z drugiej jednak wiemy, że nasz budżet jest ograniczony. Jak zaoszczędzić na zakupach świątecznych i jak wykorzystać do tego celu gazetki promocyjne?

Obowiązkowa lista potraw świątecznych

Jeżeli chcemy wydać jak najmniej na świąteczne zakupy, powinniśmy przygotować listę potraw, jakie zamierzamy przyrządzić na święta. Na tej podstawie opracujmy listę niezbędnych do kupienia produktów. W tym celu możemy wykorzystać gazetki promocyjne (wiele sklepów przed świętami oferuje produkty świąteczne w okazyjnych cenach). Pamiętajmy jedynie o tym, żeby korzystać z gazetek promocyjnych rozważnie – możemy kupić przeceniony produkt tylko wówczas, gdy mamy pewność, że go wykorzystamy.

Dobrą praktyką jest podzielenie listy zakupów na takie produkty, które możemy kupić nawet na kilka tygodni przed świętami (na przykład mąkę, mak, olej, słodycze z długim terminem ważności), a także takie, które trzeba kupić na krótko przed uroczystościami (jajka, mięso, twaróg, karp i inne produkty o krótkim terminie przydatności).

Zaplanujmy termin zakupów

Choć przed świętami może być to trudne, dobrze jest zaplanować termin zakupów w taki sposób, żeby uniknąć największych kolejek (zazwyczaj jest to wczesny ranek lub późny wieczór). Jako, że większość klientów przed świętami kupuje to samo, musimy liczyć się z tym, że potrzebnych nam produktów zabraknie. Dlatego też lepiej jest unikać kupowania bezpośrednio przed świętami. Zostawmy sobie kilka dni rezerwy, żeby w razie konieczności móc poszukać innego sklepu.

Korzystajmy z promocji 

Większość z nas kupuje na święta większe ilości produktów (na przykład napoje w wielopakach, hurtowe ilości jajek). Zdecydowanie warto jest kupować taki asortyment w promocjach, gdyż ceny mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. O najlepszych rabatach dowiemy się z gazetek promocyjnych sklepów (pierwsze promocyjne gazetki świąteczne pojawiają się nawet na miesiąc przed świętami).

Dobrą praktyką podczas robienia zakupów na święta jest korzystanie z kart lojalnościowych. Założenie takiej karty jest darmowe, a korzystanie z niej może umożliwić zrobienie znacznych oszczędności.

A może zakupy przez internet?

Jeżeli chcemy za wszelką cenę uniknąć stania w kolejkach, powinniśmy rozważyć możliwość zrobienia zakupów przez internet. Niestety obecne jest to rozwiązanie dostępne jedynie dla klientów mieszkających w wielkich miastach i okolicach. Pamiętajmy, żeby nie robić zakupów online na ostatnią chwilę. Choć większość sklepów prowadzących sprzedaż internetową oferuje nam możliwość wyboru dokładnego terminu dostawy, przed świętami mogą pojawić się opóźnienia. Może się zdarzyć, że w sklepie online zabraknie interesujących nas produktów, a personel nie zdąży zaktualizować asortymentu.