Do czego służą łożyska kulkowe wahliwe?

Łożysko wahliwe

Łożyska to elementy, które występują wszędzie tam, gdzie należy zminimalizować tarcie. Mają szerokie zastosowanie. Wyróżniamy wiele rodzajów łożysk. Wśród nich popularnością cieszą się łożyska wahliwe. Występują one wszędzie tam, gdzie występuje konieczność braku wrażliwości na błędy współosiowości opraw. 

Budowa łożysk wahliwych

Łożyska wahliwe należą do grupy łożysk kulkowych. Oznacza to, że są zbudowane z dwóch rzędów kulek. Metalowe kulki znajdują się w środku kulistej bieżni pierścienia zewnętrznego. Łożyska kulkowe wahliwe są tak skonstruowane, aby kulki w bieżni mogły się swobodnie ustawiać względem siebie. Łożyska wahliwe posiadają zdolność do wychyleń kątowych. To sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w branży przemysłowej.

Łożyska wahliwe są odporne na błędy współosiowości opraw i ugięcia wałów. Montaż łożysk wahliwych wymaga wzięcia pod uwagę obciążenia na jakie będą narażone. Od tego zależy szerokość wykorzystanego łożyska. Im większe obciążenie, tym łożysko powinno być szersze. Łożyska wahliwe mają również dłuższą żywotność, między innymi dzięki mniejszej ilości ciepła, które wydzielają podczas pracy.

Zastosowanie łożysk wahliwych

Jak wspomniano wcześniej, dzięki swojej budowie, łatwości w montażu, tego typu łożyska znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykonane są z blachy stalowej. Sklep z łożyskami oferuje także łożyska wykonane z takich materiałów jak: mosiądz, stal czy różnego rodzaju tworzywa termoplastyczne. Dzięki temu są one wytrzymałe na różne środowiska pracy. Znajdą one zastosowanie w urządzeniach, w których mamy do czynienia z małymi lub umiarkowanymi obciążeniami promieniowymi. Znajdują zastosowanie w maszynach rolniczych, a także w wszelkiego rodzaju pompach. Nie mają wielkich wymagań jeśli chodzi o obciążenia minimalne.

Łożyska kulkowe wahliwe są bardzo trwałe i łatwe w montażu. Cechuje je też niska cena, co powoduje, że często znajdują zastosowanie w przemyśle, gdzie liczy się jakość, ale również i cena. a