Dieta przy aktywności fizycznej – co jeść, kiedy zmuszamy organizm do wysiłku?

Na zdrowy tryb życia składa się zarówno zbilansowana dieta, jak i postawienie na aktywność fizyczną. Takie działanie nie tylko przyczynia się do utrzymania prawidłowej sylwetki, ale także między innymi obniżenia poziomu cholesterolu czy też regulacji ciśnienia krwi. Przy tym, jak stawiamy na ruch, bardzo ważne jest to, co gości na naszych talerzach. Jakie składniki powinny się na nich znaleźć? Podpowiadamy.

Catering dietetyczny jako pomoc w doborze odpowiedniego żywienia

Na rynku jest dużo cateringów dietetycznych, które w swojej ofercie mają doradztwo żywieniowe dopasowane zarówno do potrzeb, jak i preferencji żywieniowych. Dobranie odpowiedniej diety ma duży wpływ szczególnie wśród osób, które żyją aktywnie. Jeśli przy tym nie mają czasu na przygotowaniu posiłków, albo też odpowiedniej wiedzy, to zawsze mogą skorzystać z opcji diety pudełkowej. Jedzenie dietetyczne do domu stało się bardzo popularne. Catering pudełkowy święci triumfy już nie tylko wśród celebrytów, ale także osób, których twarze nie pojawiają się na pierwszych okładkach gazet.

Szukasz cateringu dietetycznego w Warszawie? Odwiedź: diet4u.pl

Wysiłek fizyczny, a dieta

Aby nasze mięśnie mogły prawidłowo pracować, w tym właśnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, należy zatroszczyć się o odpowiednie składniki pokarmowe, które zostaną im dostarczone. Aby doszło do skurczu mięśni, należy dostarczyć im energię.

Jeśli uprawiamy sport regularnie, wówczas trzeba postawić na dostarczenie organizmowi większej ilości energii, a ponadto składników odżywczych. Wraz z wysiłkiem przyspiesza także metabolizm, co oznacza, że wzrasta również utrata wody. Konsekwencją takiego procesu jest również utrata składników mineralnych wespół z elektrolitami.

Za normę przyjmuje się to, że dieta osoby, która uprawia sport powinna przede wszystkim być zbilansowana, co w praktyce oznacza, że zawartość białek powinna być utrzymana na poziomie 10-15%. Ponadto tłuszczów – 25-30% i węglowodanów 55-60%. Aby dieta była skuteczna, musimy także zadbać o to, aby jeść regularnie. Tutaj z pomocą przychodzi wspomniany catering dietetyczny, w którym zamawiamy posiłki na dany dzień i są one dostarczane o ustalonej porze albo do domu, albo do pracy. Większość firm działa po prostu na zasadzie, że dostarcza jedzenie po prostu w miejsce, które poda klient.

Bardzo ważne jest to, aby dopasować posiłki do pory dania oraz ustalonej aktywności. Co innego powinno trafić na nasz talerz przed treningiem, inne składniki w jego trakcie, a także inne już po wykonanych ćwiczeniach. To bardzo ważne na drodze do utrzymania organizmu w dobrej kondycji, a ponadto zwiększenia efektywności podjętych działań. Każdemu zależy na tym, aby sport czy aktywność przynosiły same korzyści.

Zobacz także: https://kobietaiuroda.pl/dieta-ketogeniczna-z-czym-ja-sie-je/

Kolejny krok do zdrowia i zbilansowania jadłospisu, to odpowiednie nawodnienie organizmu. Im więcej trenujemy, tym nasz organizm ma większe zapotrzebowanie więcej tracimy wody i elektrolitów. Tutaj też jednak należy zachować zdrowy rozsądek. Nie powinno się jednorazowo wypijać więcej niż 150 ml płynu co kwadrans. To może doprowadzać jedynie do powstawania kolki.

Zdrowe i zbilansowane odżywianie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Utrzymania zarówno sylwetki, jak i organizmu w dobrej kondycji. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest skomponowanie jadłospisu na cały tydzień, a następnie trzymanie się planu żywieniowego. Innym jest po prostu skorzystanie z usług firm, które zajmują się profesjonalnym cateringiem dietetycznym i potrafią zarówno skomponować jadłospis, jak i dostarczają gotowe posiłki do klienta.