Czym jest próba miasteniczna?

miastenicza proba

Problemy z mięśniami, ich szybkie zmęczenie, pojawiające się problemy z mową, gryzieniem mogą być objawami miastenii. To choroba autoimmunologiczna, atakująca mięśnie. Cierpią na nią głównie młode kobiety. Szybka diagnoza pozwala na szybkie i skuteczne wdrożenie leczenia. Jednym z badań, które pomaga w diagnozie jest próba miasteniczna.

Czym jest próba miasteniczna?

Próba miasteniczna to badanie transmisji nerwowo-mięśniowej, nazywana jest też próbą nużliwości lub próbą męczliwości. Próba miasteniczna  w Gdańsku pozwala na diagnozowanie miastenii, choroby mięśni. Leczeniem tej choroby zajmuje się neurolog. Jednym z badań, które pomagają w zdiagnozowaniu choroby jest próba miasteniczna. To badanie, które polega na stymulowaniu mięśni prądem. Ma na celu ocenienie przewodnictwa nerwowo-mięsniowego. Reakcja na bodźce pozwala zdiagnozować chorobę lub ją wykluczyć. Jednak nawet ujemny wynik wymaga przeprowadzenia dalszej diagnostyki. 

Próba miasteniczna to główne badanie, które wykonuje się w celu potwierdzenia miastenii. Powinno być wykonane na początku choroby, kiedy objawy kliniczne ograniczone są jedynie do niewielkiej grupy mięśni. 

Jak wygląda badanie?

Próba miasteniczna, a także badanie tężyczki w Gdyni  są badaniami należącymi do grupy badań EMG. Elektromiografia wykorzystuje w diagnostyce  zjawisko pobudliwości elektrycznej mięśni. Badanie rozpoczyna się od naklejenia na ciele pacjenta elektrod powierzchniowych. Następnie w kilku miejscach przykładane są, za pomocą elektrody stymulującej, impulsy elektryczne. Wpływają one na mięśnie, a przez pacjenta są określane jako ukłucie. 

Badanie próby miastenicznej polega na powtarzającej się w równych trzydziestosekundowych odstępach czasu stymulacji elektrycznej. Podczas badania bodźce wysyłane do mięśni zmieniają swoją częstotliwość. Badanie wykonuje się zazwyczaj w układzie nerw-mięsień z najsilniej wyrażonymi objawami męczliwości. 

Badanie nie należy do badań inwazyjnych. Po badaniu można powrócić do codziennej aktywności. W miejscu wkłucia może utrzymywać się bolesność