Badanie wzroku – od czego zacząć?

badanie wzroku

Pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem nie jest zjawiskiem rzadkim. Wcale to jednak nie oznacza, że trzeba pogodzić się z coraz słabszym widzeniem i stopniowo rezygnować z wykonywania czynności, które wymagają uważnego spojrzenia. Jeśli zauważasz u siebie pojawiające się zaburzenia wzroku, jak najszybciej zgłoś się na badanie wzroku. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć i jak się za to zabrać, czytaj dalej.

Wizyta u okulisty – przyjemne badanie bez skierowania

Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić badanie wzroku w Jarocinie, nie musisz się niczego obawiać, a już w najmniejszym stopniu jakiegokolwiek bólu. Przygotuj się na dość szczegółową opowieść o tym, co Ci przeszkadza i kiedy obserwujesz niepokojące Cię objawy. Zanim okulista przeprowadzi jakiekolwiek czynności, będzie chciał wiedzieć, z jakiego rodzaju problemem masz do czynienia.

Kiedy informacje, jakie przekażesz w wywiadzie, wskażą możliwość istnienia wady wzroku, w celu jej ustalenia okulista zaprosi Cię do poddania się badaniu. Zwykle pierwsza część odbywa się z użyciem Shellena. Jeśli przy okazji wystąpi podejrzenie prawidłowego widzenia kolorów, możesz również przejść badanie przy wykorzystaniu pełnych kolorowych groszków tablic Ishihary. Bardziej zaawansowane badania obejmują obserwacje punktu świetlnego i przeprowadza się je w celu wykluczenia jaskry.

A może warto przy okazji przeprowadzić badanie postawy?

Czasem może okazać się, że problemy, które nas dotyczą, nie wynikają z choroby, ani wady, ale z utrzymywania złej postawy. Aby przekonać się, czy ciągłe zmęczenie, problemy ze snem, a nawet ból głowy mają inne podłoże, niż się wydaje, warto przeprowadzić badanie postawy w Jarocinie. Dzięki temu dowiesz się, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup i czy nie występują zniekształcenia wywołujące ucisk nerwów, którego efekty mogą być bardzo różne.

Na badanie postawy powinny w pierwszej kolejności zdecydować się osoby, które skarżą się na takie dolegliwości, jak bóle w okolicach kręgosłupa, deformacje kończyn czy pojawiające się czasowe cierpnięcie różnych okolic. Czasem w celu zlokalizowania problemu trzeba się posłużyć ultrasonografem lub tomografem. Dzięki tym urządzeniem wyniki są dokładniejsze, a późniejsze leczenie przynosi szybsze rezultaty.