Auto złom – dlaczego jest tak popularny?

kasacja pojazdu

Większość samochodów osobowych prędzej czy później będzie musiało zostać oddane do auto kasacji. Wynika to z wielu powodów, wśród których bardzo często wymienia się po prostu bardzo stary wiek auta, ale z tego procesu korzysta się również po na przykład zniszczeniu samochodu.

W jakim miejscu można oddać samochód do auto kasacji?

Proces, jakim jest auto złom w Przemyślu, jak i w innych polskich województwach może zostać przeprowadzony tylko w stacjach demontażu pojazdów. Nie mogą to być jednak przypadkowe stacje, a te, które uzyskały specjalne zezwolenie, które potrzebne jest do legalnego prowadzenia tak zwanego auto złomu.

Wynika to z tego, iż auto kasacja w Rzeszowie to proces, który bez odpowiedniego sprzętu, a także kwalifikacji osób, które go przeprowadzają mógłby być niebezpieczny dla środowiska. W samochodzie znajdziemy bowiem przede wszystkim niebezpieczne dla gleby płyny eksploatacyjne takie jak płyn chłodniczy, hamulcowy, płyn do wspomagania, czy też spryskiwaczy, a także oczywiście olej.

Na czym polega auto kasacja?

Auto kasacja jest procesem, który ma na celu pełny demontaż samochodu osobowego i odzyskanie z niego jak najwięcej części. Jego wynikiem jest również całkowite wyrejestrowanie samochodu i unieważnienie danych tablic rejestracyjnych, a także dowodu rejestracyjnego. Aby oddać swój samochód do auto kasacji, trzeba wpierw go zawieźć do legalnie działającego auto złomu, który posiada stosowne zezwolenia. Tam auto jest ważone, a stacja demontażu podpisuje umowę z właścicielem.

Dzięki temu może ona udokumentować pochodzenie części, które są demontowane i sprzedawane. Po tym, jak umowa zostanie podpisana już były właściciel auta otrzymuje potwierdzenie tego, że samochód trafił do kasacji. Oprócz tego unieważniany jest dowód rejestracyjny, a także tablice. Sama stacja przechodzi z kolei do demontażu auta. Usuwa się z niego wszystkie części, które można sprzedać oddzielnie, a także utylizuje się te, które do niczego się nie nadają.